Timotheos Ksanthopoulos (1864-1942)

Για την Ελληνική έκδοση του κειμένου πατήστε εδώ

Timotheos Ksanthopulos 1864 yılında İzmir’de doğdu ve İstanbul’da çocukluğunu geçirdi. Babası, Heybeliada Ruhban Okulu’nda müdür olarak çalışıyordu.

Viyana’daki Konservatuarda okudu. Yetenekli bir genç olduğu halde çok çalışıp okuyordu. Öğretmenleri, Hans Sb ve Mbrukner’di. Piyano ve kilise orgu icrası için iki madalya aldı ve Brams diplomasını imzaladı.

Timotheos Ksanthopulos, Yunanistan’daki en eğitimli müzisiyenlerden biriydi. Lavragas, Spinellis, Kamilieris kendisi kadar çok önemli müzisyenlerdi. 1888 yılında Atina’da yerleşti. Orada müzik öğretmeni oldu ve Manolis Kalomiris ve P.Epitropakis gibi birçok öğrencileri daha sonra önemli müzisyen oldu. Atina’daki Solonos caddesi 54 numarada Piyano Okulunu kurdu. 1909-1914 yılları arasında Atina Konservatuarında öğretmen olarak çalıştı.

Tanınmış bir piyanist ve org sanatçısı idi. Yurtdışından ünlü sanatçılar resitallerine refakat etmesi için onu davet ettiler. Org sanatçısı olarak Saray Kilisesi’nde çalıştı. Oradan ayrıldıktan sonra Atina’daki Panepistimiu caddesideki Aziz Dionisios Katolik Kilisesi’nde vefatına kadar çalışmaya devam etti.

Halkına müzik okutmayı çok istiyordu. Avrupa uyumu ve romantik üslup ile birçok şarkılar besteledi. Gazel türü hoşuna gitmiyordu.

“Ανάμνησις της Σμύρνης” (İzmir hatırası) ve
https://www.youtube.com/watch?v=8pds52-qjKM

“Πανόραμα” (Panorama), “Παπαγάλος” (Papağan) adlı revüleri gibi birçok eseri başarılıydı. Ayrıca birçok savaş türküleri yazdı. “Vers la Victoire” adlı kahramanlık türküsünü Smolenski Paşa’ya ithaf etti.

1942 yılında Yunanistan’da Atina’da vefat etti.

ESERLERİ:

Şarkı: “Θέλω” (İstiyorum), “Σιμά σου” (Yanında), “Γιατί” (Neden), “Έφυγε (ως τρυγών)” {Gitti (kumru olarak)}, “Υπό το φως της Σελήνης – Αu claire de la lune” (Ay ışığı altında), “Εσένα που σ’ αγάπησα” (Sevdiğim sana), “Έλα πουλί μου πάρε με” (Gel beni al kuşum), “Τ’ ακρογιάλι του Φαλήρου” (Faliro sahilleri), “Η Τραγουδίστρια” (Şarkıcı), “Για την Κρήτη” (Girit için, kahramanlık türküsü), “Σερενάτα” {Serenat, Με το στήθος πληγωμένο (Yaralı göğüs ile)}, “Το κύμα π’ αργοσβήνει” (Sönen dalga), “Η βαρκούλα” {Küçük sandal, βαρκαρόλα (barkarol)}, “Αγάπη – πόνος” (Aşk – acı), “Η Μάγκισσα” (Bitirim kadın), “Για νέες δάφνες” (Yeni defneler için, kahramanlık türküsü), “Στα σύννεφα” (Bulutlarda), “Οι κυνηγοί” (Avcılar), “Γιατί” (Neden, kederli şarkı), “Στα γλυκά σου τα μάτια” (Tatlı gözlerine), “Σ’ αγαπώ” (Seni seviyorum), “Η νοσταλγία του νησιού” (Ada özlemi), “Ανάμνησις της Σμύρνης” (İzmir hatırası), “Νυκτωδία” (Karasevda şarkısı) ve saire. Ayrıca “Πανόραμα” (Panorama) ve “Παπαγάλος” (Papağan) adlı revüleri ve birçok savaş türküleri yazdı.

 

Yazar: Andreas Chaniotis, müzisyen, Atina Üniversitesi Müzik Çalışmaları Bölümü

KAYNAKLAR:

Τάκης Καλογερόπουλος, Το λεξικό της Μουσικής, Εκδόσεις Γιαλλέλη, Αθήνα 1998.

Μουσική και μουσικοί από τη Σμύρνη, Ένωση Σμυρναίων