Dimosthenis Milanakis (1875-1968)

Για την Ελληνική έκδοση του κειμένου πατήστε εδώ

Dimosthenis Milanakis, 1875 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Tanınmış bir besteci ve müzik öğretmeniydi. Paris’te K.Saint-Sans ve E.Pesar ile okudu.

20’inci yüzyılın başlarında İzmir’de ders veriyordu. Yannis Konstantinidis (Kostas Yannidis), Dimosthenis Milanakis’in öğrencilerinden biriydi. İzmir’de oturduğu sırasında Bizans Korosunu, telli sazlar için İzmir’deki kuarteti ve Filarmoni Orkestrası Karışık Korosunu kurdu.

İzmir yangınından sonra Atina’ya gitti. Atina’daki Yunan Konservatuarında öğretmen olarak çalışmaya başladı.

Ayrıca Yunan Müzisyenler Birliği’nin üyesiydi. 1923 yılında Atina’daki Üniversite Korosunu kurup şeflik etti.

1968 yılında vefat etti.

 

ESERLERİ:

Operalar: “Σουρπρίζ” adlı operet (Sürpriz, Yannis Stilianopoulos’un librettosu).

Saz eserleri: “Μικρή σουίτα” (Küçük süit, telli sazlar için), “Άσμα φθινοπωρινόν” (Sonbahar şarkısı, keman ve piyano için).

Piyano için eserler: “Parle! mon coeur”, “Valse tendre”, “Σερενάτα” (Serenat), “1ο νυκτερινό” (Birinci gece).

Şarkılar: Ses ve piyano için 3 şarkı: 1. “Αλοίμονό μου αν μ’ αγαπάς” (Beni seviyorsan aşkolsun, Angelos Simiriotis’in şiiri), 2. “Ο στοιχειωμένος πύργος” (Cinli kule, Stelios Sperantzas’ın şiiri), 3. “Την ώρα τη στερνή” (Son an).

Ses ve piyano için 10 şarkı: 1. “Γαλήνη” (Sükünet, Dionisios Solomos’un şiiri), 2. “Όσοι αγαπούνε” (Sevenler, Stelios Sperantzas’ın şiiri), 3. “Κελαϊδούν τα δάση” (Ormanların cıvıltısı, Yoanna Bukuvala-Anagnostu’nun şiiri), 4. “Το μαντήλι” (Mendil, Stelios Sperantzas’ın şiiri), 5. “Μια αγάπη απόψε” (Bu akşam bir aşk, Stelios Sperantzas’ın şiiri), 6. “Nocturne” (Yoanna Bukuvala-Anagnostu’nun şiiri), 7. “Τα λόγια της αγάπης” (Aşk sözleri, Angelos Simiriotis’in şiiri), 8. “Πώς θα ζήσω” (Nasıl yaşacağım), 9. “Ο όρκος” (Yemin, Drosinis’in şiiri), 10. “Η σκέψη μου γιατί” (Neden düşüncem, M.Malakasis’in şiiri, Beşinci Yankı).

Ayrıca: “Στου περιβολιού σου σίμωσα τις γρίλλιες” (Bahçende pencerelerini kapalı gördüm, Silviu’nun şiiri) ve başka eserleri vardır.

Yazar: Andreas Chaniotis, müzisyen, Atina Üniversitesi Müzik Çalışmaları Bölümü

Kaynak:

Τάκης Καλογερόπουλος, Το λεξικό της Μουσικής, Εκδόσεις Γιαλλέλη, Αθήνα 1998.

Μουσική και Μουσικοί από τη Σμύρνη