Tarihi rolü

Για την Ελληνική έκδοση του κειμένου πατήστε εδώ

 

Halkın ruhunu ifade ettiği için. Bu türün genel bir tesiri vardır. İçeriği basittir. Büyük bir çoğunluğu Türk hakimiyeti altında yazılmıştır. Halkımızın kayda değer erdemleri belli olmaktadır : kibarlık, hassasiyet, aile hayatı, topluma ve insana dönüş. Bir başka özelliği ise melankolidir. Melankoliye, gurbet, ölüm, kahramanlık, yasadışlılık şarkılarında hem de sevgi ve evlilik hakkındaki şarkılarda rastlanmaktadır. Son iki kategoride nadiren iyimserliğe rastlanılır. Sevgi şarkılarında hüzün ve hayal kırıklıkları, evlilik şarkılarında ise annenin kızından ayrılışının yakarışları vardır.

Halk şiirleri kültürümüzün mitleri ve gelenekleri ile bin yıldan fazla iç içe olmuştur. Daha yüksek seviyeli eğitime imkanı olmayan halk için bir eğitim aracıydı. Atasözleri, örf ve adetler, ve vecizeler de bu eğitime hizmet vermekteydiler. Böylece Yunan yerel halk şarkılarına milli tarihimizde de rastlıyoruz. Burada Yunan ruhunun bütün versiyonlarına rastlanılır. Böylece milli bilincimiz asırlar boyu muhafaza edilmiştir. Solomos, Palamas, Valaoritis ve Kristallis gibi büyük şairlerimiz bu sanattan etkilenmş ve eserlerinde kulandıkları unsurları buradan almışlardır.

Yazar: Andreas Chaniotis, müzisyen, Atina Üniversitesi Müzik Çalışmaları Bölümü mezunu

Yunanca’ dan Çeviri: Sophia Angelidou

 

KAYNAKLAR:
Π.Δ. Μαστροδημήτρης, Η ποίηση του Νέου Ελληνισμού, Ίδρυμα Γουλανδρή – Χορν, Αθήνα 1994

Γ.Κ. Σπυριδάκης, Ελληνική Λαογραφία, τεύχος Δ’, Αθήνα 1975.

Eρατ. Γ. Καψωμένος, Δημοτικό τραγούδι – Μια διαφορετική προσέγγιση, Εκδόσεις Πατάκη, Αθήνα 1999 (5η έκδοση).

Γρηγ. Μ. Σηφάκης, Για μια ποιητική του Δημοτικού τραγουδιού, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης Ηράκλειο 1998.

Σωκρ. Λ. Σκαρτσής, Το δημοτικό τραγούδι, Εκδόσεις Πατάκη, Αθήνα 1985.

Πρακτικά Τέταρτου Συμποσίου Ποίησης, Αφιέρωμα στο Δημοτικό τραγούδι, Πανεπιστήμιο Πατρών, Ιούλιος 1984, Γνώση, Αθήνα, 1985.

http://www.tsouchlarakis.com/tragoudia.htm